Dimarts 23 de octubre de 2018
PORTADA MANRESA BAGES CATALUNYA CENTRAL ESPORTS CULTURA TENDÈNCIES
ST. JOAN ST. VICENÇ ST. FRUITÓS SANTPEDOR SALLENT NAVÀS SÚRIA NAVARCLES CARDONA MOIÀ
 
ÉS NOTÍCIA:

15è Mundialet intercultural de futbol
El torneig es disputarà del 16 de juny al diumenge 29 de juliol a Manresa. Enguany hi haurà competició en la categoria absoluta, femenina, veterans, cadets, infantils, alevins i benjamins.

Redacció  
14/06/2018 11:17
Gran potencial de les ciutats mitjanes com a vertebradores del territori
L'Ajuntament signa convenis de col·laboració amb els polígons industrials Pont Nou, Bufalvent i Els Trullols
Afectacions de trànsit per la cursa atlètica 10 km Urbans de diumenge
El Manresa guanya a Salou
El Mundialet Intercultural de Futbol de Manresa torna aquest dissabte a les instal·lacions de l’Estadi del Congost. Serà la 15a edició d’aquest esdeveniment esportiu organitzat per l’ONG Diapo amb el suport de l’Ajuntament de Manresa, la Fundació Privada de la Federació Catalana de Futbol i diverses entitats de la ciutat com Càritas arxiprestal i el Centre d’Esports Manresa. Un any més, l’esport del futbol, co m eina de convivència i d’aproximació intercultural, serà el protagonista d’un torneig que es disputarà del 16 de juny al 29 de juliol.

La presentació de la nova edició del torneig anat a càrrec de la regidora de Cohesió Social de l’Ajuntament de Manresa, Mercè Rosich;  els  representants de l’organització Moctar Thera (ONG Diapo) i Jorge Pulido (Colòmbia); i el sotsdelegat de la Federació Catalana de Futbol, Arcadi Prat. L’acte, com és habitual,  ha comptat també amb una nodrida presència de jugadors i jugadores d’alguns equips participants.
L’esport en general i el futbol en particular és una de les eines que contribueixen a la unió i a un major coneixement i convivència entre persones, unes provinents de diversos països del món (d’Àfrica, Amèrica Llatina, etc), i altres autòctones, o bé nascudes ja aquí de pares d’origen estranger, un fet que és molt evident en les categories d’alevins, infantils, cadets i juvenils, autèntica cantera futbolística del futur.

El dia de la inauguració és aquest dissabte 16 de juny a les 16.30h, a l’Estadi del Congost, un acte d’estrena que s’iniciarà amb tradicional desfilada de tots els equips participants. L’any passat l’equip de l’Argentina va ser el guanyador del torneig i, per tant, serà el protagonista del partit inaugural i ho farà contra l’equip de Xile.
En la roda de premsa de presentació la regidora Mercè Rosich ha subratllat que el Mundialet   “és una excel·lent eina de cohesió social” i s’ha felicitat “com a dona, per l’increment del nombre d’equips femenins en el torneig”. En el mateix sentit s’ha expressat una de les ànimes i impulsors del torneig, Moctar Thera, que ha ressaltat també aquesta presència femenina, doblant el nombre d’equips en un torneig plenament consolidat en el calendari esportiu de la ciutat.
Al seu torn, l’speaker del Mundialet, Jorge Pulido, ha manifestat que aquest esdeveniment esportiu “està més viu que mai” i ha fet una crida perquè tingui un bon desenvolupament, esportiu i cívic i  que sigui “una gran festa del futbol, un esport que mou passions”. Luis Villa ha animat  tothom a assistir als partits d’un Mundialet “que acollirà gairebé un miler d’esportistes durant les pròximes setmanes”.  Finalment, Arcadi Prat ha informat del suport de la Federació Catalana de Futbol que hi aportarà els “àrbitres federats” i farà costat a un “torneig fantàstic”.
Un munt de partits distribuïts en set categories
A la categoria absoluta hi participaran 12 equips, en representació de 12 països diferents, dividits en quatre grups: (Grup A: Argentina, Xile, Equador); (Grup B:  Marroc, Brasil, Bolívia); Grup C: Bèlgica, Paraguai, Hondures);  i Grup D:  Colòmbia, Senegal, Veneçuela).
A banda de la categoria absoluta, hi ha, com d’altres anys, diferents categories:
La categoria de Veterans, que jugaran dissabtes i diumenges, amb la participació de 12 equips, també dividits en quatre grups: (Grup A:  Paraguai, Catalunya, Equador); (Grup B: Qatar, Rep. Dominicana; Colòmbia); (Grup C: Diapo, Mauritània, Espanya);  (Grup D: Hondures, Bolívia, Marroc).
La categoria Femenina, que ha doblat enguany el seus equips,  compta amb 8 equips: (Grup A: Argentina, Equador, Colòmbia, Nigèria);  (Grup B: Paraguai, Catalunya, Itàlia, Uruguai). Comencen el diumenge 17 de juny (16h) i acaben el diumenge 29 de juliol, data de la final.
I el grup  format per  Infantils, Cadets, Alevins i Juvenils  i que jugaran entre setmana, a excepció dels partits de la final que serà dissabte 28 de juliol. 
Els diferents guanyadors dels campionats del Mundialet han estat els següents: Senegal (2004), Catalunya (2005), Guinea Conakry (2006), Senegal (2007), Guinea Conakry (2008), Marroc (2009), Espanya (2010), Senegal (2011), Argentina (2012), Paraguai (2013 i 2014) i Bolívia (2015), Marroc (2016), Argentina (2017).

CALENDARI DE PARTITS
CATEGORIA ABSOLUTA
Grup A:  ARGENTINA- XILE- EQUADOR
Grup B:  MARROC- BRASIL- BOLÍVIA
Grup C:  BÈLGICA- PARAGUAI- HONDURES
Grup D:  COLÒMBIA-SENEGAL-VENEZUELA
DISSABTE 16 JUNY
16.30h. INAUGURACIÓ MUNDIALET
18.30h. ARGENTINA - XILE
20.30h. MARROC – BOLIVIA
DIUMENGE 17 DE JUNY
18.00h. BÈLGICA - PARAGUAI                      
20.00h. COLÒMBIA - VENEZUELA   
                                                        
DISSABTE 30 DE JUNY
18.00h. VENEZUELA - SENEGAL                  
20.00h. MARROC- BRASIL     
                                                                            
DIUMENGE 1 DE JULIOL
18.00h.  ARGENTINA - EQUADOR                
20.00h.  BÈLGICA - HONDURES     
          
DISSABTE 7 DE JULIOL
18.00h. BRASIL - BOLÍVIA                            
20.00h. COLOMBIA –SENEGAL
DIUMENGE 8 DE JULIOL
18.00h. XILE - EQUADOR                          
20.00h. PARAGUAI - HONDURES       
                                              
DISSABTE 14  DE  JULIOL
QUARTS DE FINAL.
GRUP A: 18.00h   PRIMER GRUP A - SEGON GRUP C
GRUP B:  20.00h   PRIMER GRUP B - SEGON GRUP D
DIUMENGE 15 DE  JULIOL
QUARTS DE FINAL
GRUP C: 18.00h.    PRIMER C  - SEGON A
GRUP D: 20.00h.    PRIMER D  - SEGON B
DISSABTE  21 DE  JULIOL
SEMIFINALS
Semifinals A:18.00h.  GUANYADOR A  - GUANYADOR B
Semifinals B: 20.00h. GUANYADOR C  -  GUANYADOR D
DIUMENGE 22 DE JULIOL
18.00h.  PARTITS APLAÇATS                                       
20.00h.  PARTITS APLAÇATS i FEMENÍ
DISSABTE 28  DE JULIOL
BENJAMÍ - ALEVÍ – INFANTIL - CADET
3r- 4t:   18h -19h
FINAL:  20h - 22 h
GRAN FINAL- DIUMENGE 29 DE JULIOL
16.00h.  3r – 4t
18.00h.  FINAL VETERANS i JUVENIL
19.00h.  FINAL FEMENÍ
20.00h.  FINAL
 
CATEGORIA FUTBOL FEMENÍ  (Futbol 7)
DIUMENGE 17 JUNY- DIUMENGE 22 JULIOL 2018
 
GRUPA: ARGENTINA – EQUADOR- COLÒMBIA- NIGÈRIA
GRUP B: PARAGUAI - CATALUNYA – ITÀLIA- URUGUAI
 
DIUMENGE  17  JUNY:
16.00h/17.00h:
ARGENTINA - EQUADOR
CATALUNYA  –  ITÀLIA
DISSABTE 30 JUNY
16.00h/17.00h:
NIGÈRIA – ARGENTINA
URUGUAI – PARAGUAI
DIUMENGE  1  JULIOL
16.00h/17.00h:
COLÒMBIA – EQUADOR
CATALUNYA – PARAGUAI
                                   
DISSABTE 7  JULIOL
16.00h/17.00h:
COLÒMBIA - ARGENTINA
PARAGUAI - ITÀLIA     
                                          
DIUMENGE 8 JULIOL
16.00 h/17.00h:
CATALUNYA –URUGUAI
EQUADOR - NIGÈRIA   
                               
DIUMENGE 15 JULIOL:
16.00h /17.00h:
COLÒMBIA –NIGÈRIA
ITÀLIA – URUGUAI

DIUMENGE 22 JULIOL
19.00h /20.00h          
SEMIFINAL
1r GRUP A - 2n GRUP B
1r GRUP B - 2n GRUP A
DIUMENGE 29 JULIOL
19.00h /20.00 h
FINAL: 1r A- 1r B
  
CATEGORIA VETERANS
(16 DE JUNY- 22 DE JULIOL)
 Grup A:  PARAGUAI – CATALUNYA - EQUADOR
Grup B:  QATAR – REP.DOMINICANA - COLÒMBIA
Grup C:  DIAPO – MAURITANIA - ESPANYA
Grup D:  HONDURES – BOLÍVIA - MARROC
DISSABTE 16 DE JUNY
17.30h. HONDURES - BOLÍVIA                   
17.30h. QATAR – REP. DOMINICANA 
                                                                  
DIUMENGE 17 DE JUNY
17:00h. DIAPO  - MAURITANIA                        
17.00h. PARAGUAI - EQUADOR
DISSABTE  30 DE JUNY
17.00h. PARAGUAI -CATALUNYA                     
17.00h. ESPANYA – DIAPO



DIUMENGE 1 DE JULIOL
17.00h. QATAR - COLÒMBIA                          
17.00h. HONDURES - MARROC                                                   
DISSABTE 7 DE JULIOL
17.00h. EQUADOR - CATALUNYA               
17.00h. REP. DOMINICANA - COLÒMBIA
 
DIUMENGE  8 DE JULIOL
17.00h: MAURITANIA – ESPANYA               
17.00h: BOLÍVIA - MARROC
DISSABTE 14 DE JULIOL
QUARTS DE FINAL.
GRUP A: 18.00h.  PRIMER GRUP A- SEGON GRUP C
GRUP B: 20.00h.  PRIMER GRUP B- SEGON GRUP D
DIUMENGE 15 DE  JULIOL
QUARTS DE FINAL
GRUP C: 18.00 h.   PRIMER C  - SEGON A
GRUP D: 20.00 h.   PRIMER D  - SEGON B
DIUMENGE 22 DE JULIOL
SEMIFINALS
Semifinals A: 20.00h. GUANYADOR A  - GUANYADOR B
Semifinals B: 20.00h. GUANYADOR C  -  GUANYADOR D
DISSABTE 28 DE JULIOL
BENJAMÍ -ALEVÍ - INFANTIL-CADET
3r- 4t. 18h-19h
FINAL: 20h- 22 h
GRAN FINAL- DIUMENGE 29 DE JULIOL
16.00h:    3r – 4t
18.00h:  FINAL VETERANS
20.00h:  FINAL
SECCIÓ FUTBOL INFANTIL  (Futbol 7)
DIJOUS 28 JUNY- DISSABTE 28 JULIOL 2018
 
ALEMANYA- ANGLATERRA- HOLANDA- DIAPO
 
Jornada 1
DIJOUS  28  JUNY 
19.00h/20.00h         
DIAPO - ANGLATERRA                                                                                                 
ALEMANYA - HOLANDA
Jornada 2
DIJOUS  5  JULIOL
19.00h/20.00h
ALEMANYA- ANGLATERRA
HOLANDA- DIAPO                                                    
Jornada 3
DIJOUS  12  JULIOL
19.00 h/20.00h 
ALEMANYA - DIAPO
ANGLATERRA - HOLANDA
                                               
Jornada 5
FINAL INFANTIL
DISSABTE 28 JULIOL 
3r-4t: 19.00h/20.00h
1r-2n: 21:00h/22.00h   
SECCIÓ FUTBOL CADET  (Futbol 7)
DIVENDRES 29 JUNY - DISSABTE 28 JULIOL 2018
CATALUNYA - GÀMBIA - XILE - EUSKADI 
 
Jornada 1
DIVENDRES  29  JUNY
20.00 h/21.00h        
GÀMBIA- EUSKADI                                                                                                               
XILE- CATALUNYA
Jornada 2
DIVENDRES  6  JULIOL
20.00 h/21.00h
CATALUNYA- GÀMBIA
EUSKADI- XILE                                           
Jornada 3
DIVENDRES 13  JULIOL
20.00 h/21.00h 
CATALUNYA-EUSKADI
GÀMBIA- XILE
Jornada 4
FINAL CADET
DISSABTE  28 JULIOL : 
3r- 4t: 18.00h/19.00h
1r- 2n: 20.00h/21.00h   
   
SECCIÓ FUTBOL JUVENIL  (Futbol 7)
DIVENDRES 29 JUNY- DISSABTE 28 JULIOL 2018
HOLANDA - GÀMBIA - MARROC - DIAPO 
Jornada 1
DIVENDRES  29  JUNY
19.00h/20.00h         
GÀMBIA - DIAPO                                                                                                                       
HOLANDA - MARROC
Jornada 2
DIVENDRES  6  JULIOL
19.00 h/20.00h
HOLANDA - GÀMBIA
MARROC - DIAPO                                                      
Jornada 3
DIVENDRES  13  JULIOL
19.00h/20.00h 
GÀMBIA - MARROC
HOLANDA - DIAPO                                        
Jornada 4
FINAL JUVENIL
DISSABTE 28 JULIOL
3r-4t: 18.00h /20.00h
1r-2n: 20.00h/21.00h   
                                               
SECCIÓ FUTBOL ALEVÍ  (Futbol 7)
DIJOUS 28 JUNY- DISSABTE 28 JULIOL 2018
GRUP A: MARROC - BRASIL - DIAPO
GRUP B: CATALUNYA - ANGLATERRA - SENEGAL
 
 
Jornada 1
DIJOUS  28  JUNY
20.00 h/21.00h         
MARROC - BRASIL                                          
CATALUNYA - ANGLATERRA
Jornada 2
DIJOUS 5  JULIOL
20.00 h/21.00h
BRASIL- DIAPO
ANGLATERRA-SENEGAL                          
Jornada 3
DIJOUS  12  JULIOL
20.00 h/21.00h 
MARROC - DIAPO
CATALUNYA - SENEGAL
Jornada 4
DIJOUS 19 JULIOL
20.00 h/21.00h
1rA-2nB
1rB-2nA
                             
Jornada 5
FINAL ALEVÍ
DISSABTE 28 JULIOL 
3r-4t: 19.00h/20.00h
1r- 2n. 21.00h/22.00h   



 
Escriu la teva opinió
Nom:
Opinió:
Escriu el resultat de 3+2 (en xifra):

Arxivat a: MANRESA   MUNDIALET INTERCULTURAL DE FUTBOL  
També et pot interessar:
ESPORTS
El Manresa guanya a Salou
AGENDA
Inscripcions obertes per als cursos de formació i jornades del CEDEM de novembre
AGENDA
Vigília i festivitat de Sant LLuc pel gremi de metges

LA FOTO DEL DIA
Els jubilats es concentren a la plaça Major
CULTURA
10 anys de serveis educatius al Kursaal amb més de 63.000 espectadors
AGENDA
El Montepio fa una xerrada sobre cadiretes infantils per a vehicles
Gran potencial de les ciutats mitjanes com a vertebradores del territori
Concentració dels jubilats per reclamar unes pensions dignes
Afectacions de trànsit per la cursa atlètica 10 km Urbans de diumenge
El Montepio fa una xerrada sobre cadiretes infantils per a vehicles
Propostes al Pressupost Participatiu 2018
El Manresa guanya a Salou
Inscripcions obertes per als cursos de formació i jornades del CEDEM de novembre
Els jubilats es concentren a la plaça Major




 
redaccio@manresadiari.cat | Qui som| Avís Legal | Pompeu Fabra, 7-13, 08240-Manresa | Tel.: 93 872 53 53
Manresadiari.cat és un producte de:

Altres mitjans del grup:
   
 
[Web creada per Duma Interactiva ]